Nepremičnine
Oglasno sporočilo

Zmanjševanje porabe vode v industriji

Evropski projekt AQUAFIT4USE je prinesel vidne rezultate, ki bodo pripomogli k zmernejši rabi vode v industriji
Avtor
24.03.2013 22:30
Čas branja: 3 min

V 21. stoletju se je svet znašel pred dvema izzivoma, klimatskimi spremembami in hitro rastjo števila prebivalcev. Vse to vpliva na vodne vire, zato ni dvoma, da bo prav voda v prihodnosti postala najbolj cenjen in iskan vir, trajnostno ravnanje z njo pa bo eden od ključnih izzivov za preživetje.

papirna-industrija-TS.1364151146.jpg.o.470px.jpg
Industrija za svoje procese pogosto uporablja vodo, ki je neprimerno boljše kakovosti, kot je potrebno. Velikokrat so zato industrijski obrati za svoje potrebe uporabljali najboljšo pitno vodo, čeprav takšne kakovosti proizvodni procesi ne zahtevajo.

Izjemen svetovni porabnik vode je industrija. Predvidena poraba naj bi z razvojem industrije od leta 1995 do 2025 zrasla kar za 50 odstotkov in naj bi leta 2025 dosegla 1.170 kubičnih kilometrov. Za lažjo predstavo, s to količino vode bi lahko napolnili sto metrov globok bazen, ki bi se raztezal prek celotne površine Pariza.

Štiri najbolj vodno potratne industrijske panoge so papirna, živilska, tekstilna in kemična. Celulozna in papirna industrija, recimo, porabita za proizvodnjo ene tone proizvoda neprimerno več vode kot katerakoli druga panoga.

Vpliv, ki ga imajo te industrijske panoge na svetovno zmožnost trajnostne rabe vode, ki je imamo na zalogi le določeno količino, je jasen. Vprašanje pa je, kako lahko porabo vode v teh industrijskih panogah omejimo.

Projekt AQUAFIT4USE

Nekatere odgovore o trajnostni rabi vode v industriji je dal obsežen projekt Evropske unije, ki je združil 34 partnerjev, med njimi so raziskovalni inštituti in seveda industrija kot glavni porabnik vode. Štiriletni projekt z naslovom AQUAFIT4USE, vreden 14,5 milijona evrov, se je končal minulo leto. Njegov namen je bil pomagati industriji, predvsem tem štirim glavnim porabnikom, zmanjšati potrebe po vodi.

Kot je razvidno že iz imena projekta, je glavni pristop k zmanjševanju porabe vode natančna raziskava kakovosti vode, ki jo industrija potrebuje za svoje delovanje. Ali, kot pravi ime projekta, kakšna voda je »fit for use« oziroma primerna za uporabo v neki industriji.

Kajti pokazalo se je, da industrija za svojo proizvodnjo pogosto uporablja vodo, ki ima neprimerno boljše lastnosti, kot je potrebno. Tako so industrijski obrati velikokrat uporabljali najbolj kakovostno pitno vodo, čeprav takšne kakovosti proizvodni procesi ne zahtevajo. Raziskava je celo pokazala, da večina industrijskih obratov niti ni natančno vedela, kakšne so sploh njihove zahteve glede lastnosti vode, zato so vedno posegali po kakovostni vodi, za vsak primer.

To je bil razlog za projekt AQUAFIT4USE, v okviru katerega so se vzpostavili postopki, kako zagotoviti bolj trajnostno uporabo vode v industriji s prepoznavanjem in zadovoljevanjem »realnih potreb« industrije glede kakovosti vode. Takšno prepoznavanje resničnih potreb po kakovosti vode naj bi prineslo kar 30-odstotno zmanjšanje porabe sveže pitne vode v industriji.

Projekt je dosegel očitne rezultate

- S pomočjo nove programske opreme za nadzor kakovosti vode so industrijski uporabniki bolje spoznali, kakšno vrsto vode sploh potrebujejo za proizvodne procese. Zgolj s tem ukrepom se je poraba pitne vode zmanjšala za 20 do 50 odstotkov, odvisno od industrijske panoge.

- Z razvojem nove tehnologije za odstranjevanje soli iz hladilne vode, tako da je to vodo možno ponovno uporabiti, je AQUAFIT4USE dosegel izjemno, 80-odstotno zmanjšanje porabe pitne vode za potrebe hlajenja v hladilnih stolpih.

- Pilotna preizkušanja tehnologij za preprečevanje razvoja organizmov v vodi (recimo alg), ki ne slonijo na kemičnih pripravkih, opravljena v kemijskem industrijskem obratu na Švedskem, so prinesla 80-odstotno zmanjšanje porabe pitne vode. Prav razvoj organizmov v tehnološki vodi je eden najvišjih stroškov pri ravnanju z vodami v industriji, najpogosteje to težavo rešujejo s kemičnimi sredstvi.

V prihodnosti zaprti vodni krogi v industriji

Končni cilj projekta je zapiranje vodnega kroga v industrijskem obratu. To pomeni uporabo določene količine vode za industrijske procese, ki bi jo bilo možno pripraviti za ponovno uporabo, s tem pa bi se izločila potreba po vnosu sveže zaloge vode v industrijski obrat. Do takšnega ravnanja z vodami je sicer še daleč, vendar pa je projekt AQUAFIT4USE pokazal, da lahko skupina strokovnjakov in industrija naredita velik napredek pri ohranjanju najdragocenejšega svetovnega vira. Na vodo tako ne smemo več gledati kot na neusahljiv vir, kakor se je to dogajalo v preteklosti. V sodobnem svetu je voda postala izjemno pomemben vir, ki ga je treba smiselno upravljati in ohraniti.

AQUAFIT4USE Mednarodni projekt

V projektu AQUAFIT4USE so sodelovale Nizozemska kot koordinatorica projekta ter Belgija, Češka, Nemčija, Danska, Španija, Francija, Italija, Švedska, Slovenija, Poljska in Velika Britanija. Izvajal se je od januarja 2008 do maja 2012, njegova skupna vrednost je bila 14.470.000 evrov, Evropska unija pa je prispevala 9.650.000 evrov.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.