Nepremičnine

Kako naj župani spremenijo projekte in pridobijo nepovratna sredstva

Eko sklad je letos objavil javni poziv za sofinanciranje skoraj ničenergijskih novogradenj javnih stavb. S spremembo projekta lahko upravičenci ta sredstva pridobijo ali pa povečajo njihovo vrednost tudi za objekte z že pridobljenim gradbenim dovoljenjem, ki sicer do subvencije ne bi bili upravičeni.

Podporniki obveščajo

FINANCE
Nepremičnine
Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus
Nepremičnine
DAN ODPRTIH VRAT
NepremičninePodpornik projekta Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus

V okolici Kranja si jo boste lahko ogledali na dnevu odprtih vrat

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev
Nepremičnine
NepremičninePodpornik projekta Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev

Na treh različnih lokacijah bo od 23. do 25. marca 2023 na ogled pet različnih Marlesovih hiš, postavljenih na ključ.

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na dan odprtih vrat v naselju DRENovo
FINANCE
Nepremičnine
Poletna šola fakultete za gradbeništvo in geodezijo
28.07.2016 07:00
Čas branja: 2 min
Kako naj župani spremenijo projekte in pridobijo nepovratna sredstva
»Pripravljamo več projektov, za katere bomo poskušali občinam pridobiti nepovratna sredstva Eko sklada,« pravi Rupert Gole, lastnik projektantskega podjetja Esplanada in hkrati župan Šentruperta.

Če je gradbeno dovoljenje že pridobljeno, se lahko pripravi vloga s spremembami. Pri klasično projektiranih zidanih in armirano-betonskih objektih se lahko konstrukcija spremeni v leseno montažno, s čimer objekt pri pridobitvi subvencije preide v višjo kategorijo. »Te spremembe se lahko pripravijo hitro in na funkcionalnost objekta ne vplivajo,« pravi Rupert Gole, lastnik projektantskega podjetja Esplanada in župan Občine Šentrupert.

Predelava otroškega vrtca

V studiu Esplanada trenutno pripravljajo več projektov, za katere bodo poskušali občinam pridobiti nepovratna sredstva Eko sklada. Med drugimi pripravljajo dva lesena montažna vrtca in predelavo klasično načrtovane športne dvorane. Naročnik je videl priložnost, da že načrtovano športno dvorano spremeni v leseno montažno gradnjo in poskuša sofinancirati projekt z razpisanimi nepovratnimi sredstvi. Pripravljajo se tudi na projekt, ki bo namenjen zdravstveni oskrbi.

Esplanada-Markovci-4200px-jpeg-27.1469019027.jpg
Letošnji javni poziv za nepovratna sredstva za gradnjo skoraj ničenergijskih javnih objektov je med občinami sprožil veliko zanimanja. Na fotografiji je dvoetazni lesen montazni nizkoenergijski vrtec v Markovcih pri Ptuju.

Rupert Gole, ki je kot arhitekt navdušen nad rabo lesa in tovrstne projekte zelo podpira, posebej poudarja dvoetažni lesen skoraj ničenergijski vrtec, ki že ima gradbeno dovoljenje, zdaj pa projektanti pripravljajo projekte za izvedbo. Gre za kompaktno zasnovana dvoetažna trakta z desetimi oziroma osmimi igralnicami. Takšne kompaktne zasnove so energetsko zelo učinkovite, kar se je izkazalo tudi v že zgrajenih objektih. »S projektno dokumentacijo bomo poskušali naročniku zagotoviti, da bo uspešno kandidiral na javnem pozivu in pridobil največ možnih nepovratnih sredstev,« aktivnosti na kratko povzema Gole. Glede na to, da gre za več milijonov evrov vredni investiciji, lahko subvencija precej razbremeni občinski proračun.

Osnovni pogoji javnega poziva

Sredstva poziva Eko sklada so namenjena občinskim investicijam za različne javne namene, kot so muzeji, knjižnice, vrtci, šole, stavbe za zdravstveno oskrbo in šport. Občine lahko za naložbe pridobijo do 400 evrov na kvadratni meter na neto ogrevano in prezračevano površino znotraj toplotnega ovoja stavbe. Do subvencije je upravičena le stavba, ki izkazuje porabo največ šest kilovatnih ur na kubični meter na leto. Tokrat gre za preračun na kubični meter volumna znotraj stavbe, kar je pomembno predvsem za športne objekte, kjer je volumen v primerjavi s tlorisom precej večji kot pri vrtcih ali šolah. Višina subvencije je odvisna tudi od zasnove stavbe in deleža uporabe naravnih materialov - predvsem pri toplotni izolaciji.

Od 240 do 400 evrov na kvadratni meter

Predvidene so tri skupine. Prva lahko pridobi 400 evrov na kvadratni meter. Sem sodijo objekti, ki so večinoma zgrajeni iz lesa in imajo najmanj 75 odstotkov volumskega deleža toplotnoizolacijskih materialov naravnega izvora iz obnovljivih virov, kot so lesna vlakna ali celulozni kosmiči. V drugi skupini so objekti, za katere je mogoče pridobiti 310 evrov na kvadratni meter , v tretji pa so objekti, za katere je mogoče pridobiti 240 evrov na kvadratni meter . V teh dveh skupinah so pogoji za toplotno izolacijo naravnega izvora nižji.

Možno je izkoristiti tudi spodbudo za vgradnjo lesenega zunanjega stavbnega pohištva (brez vrat), za kar je možno dobiti 50 evrov na kvadratni meter vgrajenega zunanjega stavbnega pohištva. Dodatno je subvencio­nirana tudi lesena masivna fasadna obloga, če pomeni več kot 50 odstotkov površine neprosojnega dela fasadnega ovoja. Tu je mogoče pridobiti dodatnih deset evrov na kvadratni meter neto ogrevane površine stavbe.

Občine iščejo pomoč pri projektih

Finančna podpora sicer ne sme presegati polovice vseh upravičenih stroškov investicije. Investitorji v dobro pripravljene projekte, ki bodo izkazovali vse parametre v vseh kategorijah za pridobitev finančne podpore, bodo prejeli kar precej nepovratnih sredstev. »Občine, ki investirajo v te projekte, večinoma poznajo ta javni poziv in pripravljajo ustrezno projektno dokumentacijo,« pravi Rupert Gole. V zadnjem obdobju je bilo po njegovih besedah zaslediti kar nekaj javnih razpisov za načrtovanje in gradnjo takšnih objektov, pri čemer je že v razpisu jasno zapisano, da želijo s projektom kandidirati za subvencijo iz tega javnega poziva.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
Subvencije
To so podjetja, ki so dobila subvencije za novosti v lesarstvu
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin To so podjetja, ki so dobila subvencije za novosti v lesarstvu

V zadnjem razpisu gospodarskega ministrstva je bilo na voljo pet milijonov evrov nepovratnih spodbud

FINANCE
Subvencije
TOP razpisi tega tedna: agencija za raziskovalno dejavnost, kmetijsko ministrstvo, občine ...
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin TOP razpisi tega tedna: agencija za raziskovalno dejavnost, kmetijsko ministrstvo, občine ...

Objavljamo izbor sveže odprtih razpisov za subvencije

FINANCE
Nepremičnine
Primerljiva zidana hiša naj bi bila za okoli petino cenejša od lesene montažne
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec Primerljiva zidana hiša naj bi bila za okoli petino cenejša od lesene montažne

V Sloveniji je bilo lani izdanih 2.465 gradbenih dovoljenj za gradnjo enostanovanjskih hiš, graditelji pa imajo na voljo veliko možnosti. Poglejmo, v čem se v osnovi razlikujeta gradnji montažnih in klasično grajenih hiš.

FINANCE
Poplave in potresi: kako pametno zavarovati premoženje
PRO
Finance
Spletni dogodek
Redakcija Mojih financ Poplave in potresi: kako pametno zavarovati premoženje (PRO)
FINANCE
Subvencije
TOP razpisi tega tedna: Slovenski podjetniški sklad, Mariborska razvojna agencija, ministrstvo za infrastrukturo ...
FINANCE
Subvencije
Kako do subvencije za naložbe na območjih z visoko brezposelnostjo
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin Kako do subvencije za naložbe na območjih z visoko brezposelnostjo

Skupno je za Pomurje, Zasavje in Pokolpje na voljo slabe štiri milijone evrov

FINANCE
Nepremičnine
Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več
PRO
Nepremičnine
GRADNJA IN BIVANJE
NepremičnineFinance PRO Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več (PRO)

Odgovor boste našli v tiskani tematski izdaji Gradnja in bivanje, ki si jo lahko na spletu preberete tudi v formatu PDF.