Nepremičnine

Gradbena opeka: Osnovna sestava opeke ostaja enaka

Sodobna hiša mora zadostiti tako biološkim kot ekološkim zahtevam

Podporniki obveščajo

FINANCE
Nepremičnine
Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus
Nepremičnine
DAN ODPRTIH VRAT
NepremičninePodpornik projekta Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus

V okolici Kranja si jo boste lahko ogledali na dnevu odprtih vrat

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev
Nepremičnine
NepremičninePodpornik projekta Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev

Na treh različnih lokacijah bo od 23. do 25. marca 2023 na ogled pet različnih Marlesovih hiš, postavljenih na ključ.

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na dan odprtih vrat v naselju DRENovo
FINANCE
Nepremičnine
Poletna šola fakultete za gradbeništvo in geodezijo
06.03.2005 22:30
Čas branja: 2 min

Opečne zgradbe lahko preživijo tudi več sto let, k čemur prispeva dejstvo, da opeka kot gradbeni material ni gorljiva, če pa jo zalije voda, so njene gradbeno fizikalne lastnosti, potem ko se posuši, enake kot prej.

Prednost opeke je tudi, da ne vsebuje nobenih škodljivih snovi. Njene temeljne sestavine so naravne; glina in voda se pomešata, nato se zmes oblikuje, posuši na zraku in na koncu žge v peči. Stopnja njene naravne radioaktivnosti, ki je značilna za vse snovi, ki se pojavljajo v naravi, je zanemarljiva. Sodobna opeka mora omogočati tako nizko porabo energije kot varnost.

Varčevanje z energijo

Da bi povečali toplotno izolacijo, v opekarni Wienerberger pri proizvodnji opeke POROTHERM surovi masi dodajo porozne snovi - žagovino. Pri žganju v peči ti organski delci v celoti zgorijo, anorganski pa se vežejo v opeko. Sežgani dodatni materiali v opeki povzročijo nastanek finih por, ki so napolnjene z zrakom, ta pa je odličen toplotni izolator. Stena iz takšne opeke bolje sprejema naravno sončno energijo in tudi toploto iz notranjosti. Zidovi oddajajo toploto v prostor postopoma, kar pripomore k večjemu prihranku ogrevalne energije. Tako hkrati prihranimo denar in varujemo okolje.

Opeka je že dolgo človekova spremljevalka

Družba Wienerberger je že od 19. stoletja največja proizvajalka opeke na svetu. Njena zgodovina sega v sredino 18. stoletja, ko so v Wienerbergerju v današnji Avstriji na pobudo cesarice Marije Terezije zgradili opečne peči. Strojno izdelavo opeke so sicer uvedli Angleži, tehnologijo izdelave pa so najbolj izpopolnili na območju Nemčije. Ob sprehodu skozi evropska mesta lahko vidimo, da so nekatere izmed najlepših zgradb, od rimskih časov naprej, zgrajene prav iz opeke.

Če morda niste vedeli, tudi babilonski stolp in kitajski zid sta pretežno grajena iz opeke, in bolj za šalo kot zares, še Adama je bog ustvaril iz gline, osnovne surovine za izdelavo opeke.

Nizkoenergijske in pasivne hiše iz opeke

Pri tovrstnih hišah je pomembno dvoje; čim več oken je treba usmeriti proti jugu, za gradnjo zidov pa izbrati opeko, ki bo omogočala čim boljšo toplotno zaščito. To dosežemo z opeko POROTHERM 45 in POROTHERM 38, zidano z izolacijsko malto in ometano z izolacijskim ometom. Okna morajo imeti izolacijske okvirne sisteme, trojno zasteklitev in biti tehnično brezhibno vgrajena. Dobro je treba izolirati tudi talne in stropne plošče.

Prednost opeke je, da med žganjem dobi svojo končno obliko in se po vgradnji nič več ne krči ali širi, kot se dogaja z nekaterimi drugimi materiali, zaradi česar lahko nastanejo razpoke.

Ugodna klima

Pore v opeki ugodno vplivajo na izmenjavo vlage med notranjim in zunanjim prostorom. To je zlasti pomembno spomladi, ko topel zunanji zrak seda na steno, ki je od znotraj hladna, posledica pa so odlične razmere za razvoj nevarne zidne plesni. Opeka pa vlago sprejema in jo z zakasnitvijo ponovno oddaja; tako površine sten v vseh letnih časih ostanejo suhe, kar je prvi pogoj za prijetno in zdravo klimo v prostoru. Pravilno dimenzionirane opečne stene poleti preprečujejo pregrevanje, pozimi pa ščitijo pred prevelikimi izgubami toplote.

Masivne opečne stene dajejo tudi odlično zaščito pred hrupom iz okolice kot tudi med posameznimi prostori in nadstropji.

Gradbena opeka

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
ESG
Neprecenljiva vloga dobaviteljev za uspešno rast Skaze v globalni industriji
ESG
Najboljši dobavitelji Skaze
ESGPartner ali podpornik projekta Neprecenljiva vloga dobaviteljev za uspešno rast Skaze v globalni industriji
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Globalno bo letos prodaja gradbene opreme malenkost upadla
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoVasilij Krivec Globalno bo letos prodaja gradbene opreme malenkost upadla

Analitiki mirijo panogo, saj pravijo, da je upad posledica minulih rasti in da se prodaja vrača na normalne ravni.

FINANCE
Avto
Kakšna bo slovenska zgodba najbolj razkošne škode
Avto
AvtoMiloš Milač Kakšna bo slovenska zgodba najbolj razkošne škode

Kot kaže, bo spet uspešna, a na vse bolj skromni osnovi razreda klasičnih limuzin in karavanov, ki se umikajo športnim terencem.

FINANCE
Nepremičnine
Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več
PRO
Nepremičnine
GRADNJA IN BIVANJE
NepremičnineFinance PRO Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več (PRO)

Odgovor boste našli v tiskani tematski izdaji Gradnja in bivanje, ki si jo lahko na spletu preberete tudi v formatu PDF.

FINANCE
Avto
Citroën razkriva sedemsedežni SUV C3 aircross
Avto
AvtoMiloš Milač Citroën razkriva sedemsedežni SUV C3 aircross

Novi C3 aircross je krepko zrasel, dolg je 4,39 metra in ponuja tri sedežne vrste. Poleg bencinskega bo na voljo tudi elektropogon.

FINANCE
Poplave in potresi: kako pametno zavarovati premoženje
PRO
Finance
Spletni dogodek
Redakcija Mojih financ Poplave in potresi: kako pametno zavarovati premoženje (PRO)