Nepremičnine
Oglasno sporočilo

Država pobere malo davkov od najemnin

Država davek od oddajanja premoženja, torej od stanovanjskih najemnin, pobere le od slabih dveh odstotkov zasedenih stanovanj.
Avtor
11.01.2016 22:30
Čas branja: 1 min

To ugotovitev sta na decembrskem Posvetu o poslovanju z nepremičninami predstavila Edo Pirkmajer, podpredsednik Združenja lastnikov nepremičnin, in Anton Kožar, direktor Inštituta za nepremičnine.

Uporabila sta podatke Statističnega urada Republike Slovenije za leto 2011. V Sloveniji je bilo takrat slabih 845 tisoč stanovanj, od katerih jih je bilo zasedenih nekaj več kot 670 tisoč. Lastniki so uporabljali oziroma živeli v dobrih 78 odstotkih zasedenih stanovanj, druga so bila uporabniška stanovanja, za katera se ne plačuje nobena najemnina, 62 tisoč stanovanjskih enot pa so lastniki oddajali. To pomeni, da je bila na najemnem trgu slaba desetina vseh zasedenih stanovanj.

Za tržno najemnino le petina najemnih stanovanj

Od omenjanih 62 tisoč stanovanjskih enot, namenjenih oddajanju, jih je bilo okoli dve tretjini neprofitnih, okoli sedem odstotkov službenih in okoli tri odstotke namenskih oziroma institucionalnih. Vendar kakršnikoli prihodki iz teh razmerij med lastnikom in uporabnikom stanovanja niso znani. Le okoli petina najemnih stanovanj se je oddajala za tržno najemnino, od katere je država pobrala tudi davek. Če to petino pretvorimo v delež vseh zasedenih stanovanj, dobimo podatek, da gre za slaba dva odstotka zasedenega stanovanjskega fonda oziroma za 13.400 stanovanj.

V vseh predstavljenih številkah se skriva tudi ogromno sivih najemnih razmerij. Koliko je stanovanj, ki se v Sloveniji oddajajo na črno, ne ve nihče, zagotovo pa je ta številka velika. Še manj je mogoče ugotoviti, koliko zaradi neurejenega najemnega trga izgubi država.

Davkov od najemnin vsako leto več

So nam pa s Finančne uprave Republike Slovenije posredovali podatke o prihodkih, ki jih država dobi skozi davek na oddajanje premoženja fizičnih oseb. Leta 2001 je država s tem prejela slabih devet milijonov evrov, ta znesek pa se iz leta v leto povečuje. Leta 2012 je vsota narasla na dobrih 9,6 milijona evrov, največji skok pa se je zgodil leta 2013, ko so lastniki nepremičnin od najemnin plačali skupaj 14,8 milijona evrov davkov. Leta 2014 je država prejela 15,6 milijona evrov davkov od najemnin. Opozoriti je treba, da pri teh številkah ne gre le za obdavčevanje najemnin iz oddajanja stanovanj, ampak tudi drugega premoženja, kot so pisarne, skladiščni prostori in druge nepremičnine.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.