Nepremičnine

Srednješolci zavzeli ljubljansko gradbeno fakulteto

Na 5. Dnevu odprtih vrat na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani so srednješolci spoznavali delo gradbenikov, geodetov in vodarjev.

Podporniki obveščajo

FINANCE
Nepremičnine
Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus
Nepremičnine
DAN ODPRTIH VRAT
NepremičninePodpornik projekta Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus

V okolici Kranja si jo boste lahko ogledali na dnevu odprtih vrat

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev
Nepremičnine
NepremičninePodpornik projekta Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev

Na treh različnih lokacijah bo od 23. do 25. marca 2023 na ogled pet različnih Marlesovih hiš, postavljenih na ključ.

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na dan odprtih vrat v naselju DRENovo
FINANCE
Nepremičnine
Poletna šola fakultete za gradbeništvo in geodezijo
19.10.2018 16:25
Čas branja: 2 min

Kar 180 srednješolcev je v četrtek, 18. oktobra, spoznavalo gradbeništvo, geodezijo in okoljsko gradbeništvo. Na dnevu odprtih vrat, ki so ga pripravili na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani, so mladi imeli možnost spoznavati gradbeno stroko in z graditvijo objektov povezane dejavnosti na 15. delavnicah. Dijaki so tako spoznavali tudi delovanje dronov, osnove laserskega skeniranja, gradili modelčke mostov in spoznavali osnove upravljanja vodnih virov …

Dan odprtih vrat fakultete za gradbeništvo in geodezijo je namenjen predvsem dijakom. »Vsako leto pošljemo gimnazijam in srednjim šolam nabor tematskih predstavitev in eksperimentov, ki si jih lahko potem izberejo,« nam razloži Simona Savšek, prodekanja fakultete. Pove nam še, da pri izvedbi delavnic sodeluje kar 35 asistentov, mladih raziskovalcev in študentov fakultete.

Glavni namen dneva odprtih vrat je navdušiti mlade za poklice v gradbeništvu, geodeziji in okoljskem inženirstvu. »V praksi lahko vidijo eksperimente in merilne naprave, ki jih uporabljajo mladi inženirji in stanejo sto tisoč evrov in več,« pove dekan fakultete Matjaž Mikoš. »Tako jim damo vedeti, da če se hočejo v življenju ukvarjati z modernimi tehnologijami, ni edina možnost, da gredo študirat računalništvo. Ta znanja lahko dobijo tudi pri nas, pa še njihovo uporabo spoznajo,« še doda.

Dekan nam pove, da so poklici gradbene stroke zelo iskani. »Zdaj, ko imamo na trgu veliko pomanjkanje delovne sile, se fakultete dejansko spopadamo s pomanjkanjem mladih raziskovalcev, saj mladi hitro dobijo bolje plačane službe tako doma kot v tujini,« pove.

Mladi navdušeni nad gradbeništvom

Ko se podamo med mlade, opazimo, da so nad gradbeništvom navdušeni. Z veseljem poslušajo in spremljajo predavanje o potresih. Mlajša generacija ni nikoli doživela večjega potresa in zato z velikim začudenjem spremlja slike potresa v Posočju leta 1998.

Na drugi delavnici pa opazujemo udeležence, ki spremljajo trdnost lesenih elementov in kako jih najbolj učinkovito zložiti skupaj, da je leseni most kar se da trden. Tudi tukaj je med mladimi čutiti veliko navdušenje in zanimanje za gradnjo mostov.

Tudi fakulteta se spopada s težavami

Dogodek na fakulteti za gradbeništvo in geodezijo pripravljajo vsako leto. »Dnevi so obletnica vselitve v stavbo leta 1969. Prihodnje leto bomo tako praznovali 50. obletnico vselitve v novo stavbo in seveda tudi 100-letnico Univerze v Ljubljani,« nam pove Mikoš. Na vprašanje, ali bodo v stavbi zdržali še nadaljnjih 50 let, nam odgovori, da bi bila potrebna velika obnovitvena dela. »Stavba je bila ob izgradnji moderna in zgrajena po vseh standardih, ki so veljali takrat, danes pa niso več aktualni. Potrebna bodo velika obnovitvena dela.«

Se pa na fakulteti spopadajo s pomanjkanjem sredstev. »Skoraj 80 odstotkov vsega denarja, ki ga dobimo iz javnih virov, damo za plače zaposlenih. Preostale stroške, ki niso nizki, pokrivamo s tržno dejavnostjo.« Kar v današnjem času pomeni veliko denarja. Naprave za izvedbo sodobnega pouka, ki jih morajo na fakulteti nabaviti, so drage. »Če jih ne bi imeli, bi tehnološko zaostajali, kar bi nam vzelo verodostojnost,« doda Mikoš.

Kam bo šlo gradbeništvo v prihodnosti?

Gradbeništvo živi od začetka človeštva. »Gradbeništvo ni bilo nikoli samo sebi namen,« nam pojasni Mikoš, »ampak je vedno sledilo potrebam človeštva.« Tudi tehnološko se razvija. Še ne tako dolgo nazaj so bili vsi načrti, ki so jih inženirji narisali, izdelani z ravnilom in svinčnikom, danes pa digitalizacija vpliva tudi na gradbeništvo. Tako si gradbeništva brez digitalnih modelov sploh ne moremo več predstavljati. V prihodnosti pa bomo priča tudi industrializaciji gradbišč. »Vse več delov na gradbiščih bodo vgradili roboti ali bodo izdelani v industrijskih halah in ne več na gradbiščih. Tako bodo materiali vgrajeni bolj natančno in kakovostno, saj bo malo ročnega dela,« svoje videnje prihodnosti razloži Mikoš.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
Nepremičnine
Inženirji gradbeništva, geodezije ter vodarstva in okoljskega inženirstva dobijo zaposlitev takoj po končanem študiju
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec Inženirji gradbeništva, geodezije ter vodarstva in okoljskega inženirstva dobijo zaposlitev takoj po končanem študiju 6

Objavljamo odgovore petih diplomantov Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani o tem, kje in kako so se zaposlili, ko so končali študij, ter kakšno delo opravljajo

FINANCE
Nepremičnine
Večina študentov ljubljanske Fakultete za gradbeništvo in geodezijo dobi delo, preden diplomirajo
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec Večina študentov ljubljanske Fakultete za gradbeništvo in geodezijo dobi delo, preden diplomirajo

Objavljamo zgodbe treh diplomantov o tem, kako so se po končanju študija zaposlili ter kako razvijajo kariero

FINANCE
Nepremičnine
(Intervju) Dekanja dr. Violeta Bokan Bosiljkov: Več se bom posvetila mlajšim sodelavcem
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec (Intervju) Dekanja dr. Violeta Bokan Bosiljkov: Več se bom posvetila mlajšim sodelavcem

Z dekanjo ljubljanske Fakultete za gradbeništvo in geodezijo smo se pogovarjali o njeni viziji razvoja fakultete, potrebah gradbene panoge po inženirjih, mednarodnih projektih, v katerih sodelujejo, in o tem, kako na fakulteti sledijo tehnološkim ter informacijskim smernicam v gradbeni industriji.

FINANCE
Nepremičnine
Vrtno pohištvo iz različnih materialov: primerjava cen in prednosti
OGLAS
Nepremičnine
Vrtno pohištvo
NepremičnineFinance PR Vrtno pohištvo iz različnih materialov: primerjava cen in prednosti (OGLAS)

Pomlad nas je ogrela s prvimi sončnimi žarki in mnogi so svoje vrtno pohištvo in garnituro že začeli nastavljati soncu. In če ste med tistimi, ki morda potrebujete nekaj nasvetov, saj se ravno odločate za nakup nove vrtne garniture, bodo te strnjene misli kot nalašč za vas.

FINANCE
Nepremičnine
Rabljen in nov les imata primerljive konstrukcijske lastnosti
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec Rabljen in nov les imata primerljive konstrukcijske lastnosti

Raziskovalci na ljubljanski Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo v evropskem projektu proučujejo, kako se vede rabljen les

FINANCE
Nepremičnine
Zbornica za gradbeništvo in industrijo gradbenega materiala pripravlja spletno konferenco Načrtujmo in gradimo z BIM
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec Zbornica za gradbeništvo in industrijo gradbenega materiala pripravlja spletno konferenco Načrtujmo in gradimo z BIM

Brezplačni dogodek bo 2. junija, na njem bodo sodelovali slovenski in tuji strokovnjaki s področja digitalizacije gradbeništva

FINANCE
Okolje & energija
Popotresna obnova po slovensko: kako je prebivalec Lepene potegnil kratko
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Popotresna obnova po slovensko: kako je prebivalec Lepene potegnil kratko

Vsak lastnik objekta, poškodovanega v posoških potresih, lahko še vedno poda zahtevo za obnovo objekta ali za povračilo stroškov obnove, ugotavlja pravnik Jurij Žurej.

FINANCE
Nepremičnine
Vrtno pohištvo iz različnih materialov: primerjava cen in prednosti
OGLAS
Nepremičnine
Vrtno pohištvo
NepremičnineFinance PR Vrtno pohištvo iz različnih materialov: primerjava cen in prednosti (OGLAS)

Pomlad nas je ogrela s prvimi sončnimi žarki in mnogi so svoje vrtno pohištvo in garnituro že začeli nastavljati soncu. In če ste med tistimi, ki morda potrebujete nekaj nasvetov, saj se ravno odločate za nakup nove vrtne garniture, bodo te strnjene misli kot nalašč za vas.